Angus

Jersey
Kasım 5, 2017
Hereford
Kasım 5, 2017

Angus

Renkleri,Siyah ve kırmızı’dır. Düzgün meme yapılıdır.Uzun ömürlüdür.Döl verimi yüksektir
Kolay doğum özelliği ve annelik içgüdüsü yüksektir.Sakin yapılı fakat insana çekingen davranır.Zor hava şartlarına dayanıklıdır.Doğuştan Erkek ve dişileri boynuzsuzdur. Ayrıca bu özellik boynuzlu ırklarla melezlemelerde baskınlığını korur.
Cidago yüksekliği: Erkek: 140 – 145 cm ; Dişiler: 132 – 140 cm, Canlı ağırlık: Erkek: 1000 – 1100 kg ; Dişiler: 650 – 700 kg ,Buzağı doğum ağırlığı: 39 kg’dır. Angus eti 1978 de ” Certified Angus Beef ” markası olarak tescillenmiştir.
Angus Sığır ırkının diğer ırklara göre tercih edilme sebepleri:
Et kalitesi: Angus eti mermerleşme oranı, et rengi, kokusu, tekstürü, lezzeti ile tüm dünyada tüketiciler tarafından tercih edilen bir ettir. Angusların günlük canlı ağırlık artışları 1,4-1,7kg olabilmektedir. Yediği yemi en ekonomik bir şekilde ve en kalite bir şekilde ete çeviren ırk olma özelliği taşımaktadır. Angus sığırları ileri yaşta bile üstün kalitede buzağı verme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile yaşlı angus inekleri bile damızlık olarak kullanılabilmekte ve bu özelliği yetiştiricilere büyük katkı sağlamaktadır.